Go Back   Knight Online Forumu > Knight Offline > Ödev Paylaşım Forumu > Ders'lere Göre Ödev Paylaşım Bölümü > Fizik, Kimya, Biyoloji
Sayfaya güncelle Kristallendirme ve Süblimleştirme Deney Raporu DPÜ DPU
Fizik, Kimya, Biyoloji Fizik, Kimya, Biyoloji hakkında ödev, ders ve projelerin paylaşılabileceği bölüm.
Cevapla
 
Seçenekler Thema bewerten Stil
Alt 22-10-09   #1
Onursal Yönetici
 
Irresistible - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

 
Üyelik tarihi: Nov 2006
Mesajlar: 3,534
Tesekkür: 0
0 Mesajina 0 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 754532
Irresistible Very GoodIrresistible Very GoodIrresistible Very GoodIrresistible Very GoodIrresistible Very GoodIrresistible Very GoodIrresistible Very GoodIrresistible Very GoodIrresistible Very GoodIrresistible Very GoodIrresistible Very Good
Irresistible - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Kristallendirme ve Süblimleştirme Deney Raporu DPÜ DPU

Deneyin Adı : Kristallendirme & Süblimleştirme
Deneyin Konusu : Kristallendirme & Süblimleştirme
Deneyin Amacı : Elimizde bulunan benzoik asidin kristallendirme yöntemi yardımıyla kristallendirerek saflandırılmasını gözlemlemek.
Deneyin Dayanağı :
Süblimleşme: Bazı bileşikler, erimeden katı fazdan direk gaz fazına geçerler. Bu fiziksel olaya süblimleşme denir. Örneğin katı CO2 (kuru buz),katı iyot ve naftalin oda sıcaklığında ve normal atmosfer basıncı altında katı halden gaz hale geçer.Bir bileşiğin süblimleşebilmesi için, erime noktasının altındaki bir sıcaklıkta göreceli olarak yüksek buhar basıncına sahip olması gereklidir. Bazı katılarda tanecikler arası çekim kuvveti düşüktür. Buda süblimleşme olayının gerçekleşmesine neden olur. Örneğin, kanfor'un (e.n. 180°C) erime noktası civarında buhar basıncı 370 mm. Hg. dır. Kanfor, atmosfer basıncında ısıtıldığı zaman 180° de erir ve 208°C de kaynar. Ancak dış basınç 370 mm Hg'ın altına düşürüldüğü zaman katı kanfor doğrudan gaz faza geçer. Bu yüzden kanfor 370 mm Hg basıncının altında kolaylıkla yukarıdaki atm (basınç) altında kolaylıkla süblimleşebilen bir bileşiğin faz diyagramı görülmektedir. Süblimleştirme ile katıları saflaştırmada en kolay düzenek buzla soğutulan bir saat camı kapatılmış bir petri kabıdır.

Kristallendirme : Organik reaksiyonlar sonunda ayrılan katı organik bileşikler nadiren saftırlar. Esas olarak elde edilmek istenen maddenin yanı sıra ortamda safsızlıklarda bulunma ihtimali çok fazladır.

Katı maddenin uygun çözücüde çözülüp soğutulması ile kristaller meydana gelir. Oluşan bu kristaller maddenin ilk haline göre daha saf olmakla birlikte, bu işlemin tekrarlanması istenen maddenin saflık derecesini arttırır. Elde edilen ham ürüne doğrudan kristallendirme uygulanmamalıdır. Bazı safsızlıklar kristallenme hızını düşürür, hatta kristal oluşumunu tamamen önleyebilirler. Böylece önemli miktarda madde kaybı olabilir. Bundan dolayı kristallendirmeden önce, gerekirse su buharı damıtması, ayrımsal damıtma gibi ön saflaştırma yöntemleri uygulanmalıdır.

Katıların kristallendirilerek saflaştırılmaları verilen bir çözücü veya çözücü karışımındaki farklı çözünürlüklerine dayanır. Kristallendirme işlemi yapılırken şu sıra izlenmelidir.

1. Saf olmayan maddenin uygun bir çözücüde kaynama noktası veya biraz yakın bir sıcaklıkta çözülmesi,
2. Sıcak çözeltinin çözülmemiş madde ve tozlardan süzülerek ayrılması,
3. Sıcak çözeltinin soğumaya bırakılıp çözünmüş maddenin kristallenmesi,
4. Kristallerin çözücü fazından (ana çözelti) ayrılması.

Oluşan kristallerin kurutulduktan sonra saflıkları genellikle erime noktalarına bakılarak kontrol edilir, saf değillerse madde saf çözücüden yeniden kristallendirilir. Bu işlem erime noktası sabit saf madde elde edilinceye kadar tekrarlanır.

Kristallendirme işleminde kullanılacak bir çözücü seçilirken bu çözücünün saflaştırılacak maddenin iyi oluşacak kristallerini vermeli, safsızlıkları kolayca çözmeli veya düşük sıcaklıkta az çözüyor olmalı, madde ile reaksiyona girmemeli, düşük kaynama noktasına sahip olmalı.

En fazla kullanılan çözücüler; saf su (KN 100ºC), dietil eter (KN 35ºC), aseton (KN 56ºC), kloroform (KN 61ºC), metil alkol (KN 64,5ºC), karbontetraklorür (KN 77ºC), petrol eteri (KN 40-60ºC), etil alkol (KN 78º C) dir.

Eğer küçük kristallere elde edilmek isteniyorsa süzüntü hızlı bir şekilde soğutulmalıdır. Soğuma süresi uzadıkça kristallerin boyutu artacaktır.

Kristalleştirme işlemi, doymuş çözelti meydana getirmesi için kimyasal maddenin uygun çözücüye ilave edilmesi ile olur. Kaynama noktasına gelindiğinde çözelti içinde erimeyen yabancı maddeler süzülür. Süzülen kısım soğutularak kristaller elde edilir. Soğutma işlemi yavaş olduğu takdirde kristaller büyük olur. Kristalleştirmede maddenin özellikleri önemlidir. Eğer maddenin sıcak çözücü ile soğuk çözücüdeki erime oranı birbirine yakın ise buharlaştırma yapılır. Yüksek ısıda maddenin bileşimi değişebileceğinden bu işlem oda ısısında vakumda yapılır. Kristallerin daha saf elde edilmesi için buhner hunisinden vakumla süzülmesi tercih edilir. Az eriyen kristaller soğuk su ile fazla eriyen kristaller ise alkolle yıkanır. Daha sonra santrifüje edilerek oda ısısında kurutulur.

Deneyin Yapılışı :
a) Kristallendirme : Bu deneyde benzoik asidin kristallendirilmesi yapılacaktır.
1. 100mL’ lik bir behere, 0,5gr kadar benzoik asit alınır. Üzerine 50mL kadar saf su koyulur.
2. Isıtılarak asidin tamamının çözünmesi sağlanır ve doygun çözelti elde edilir. Çözünmeyen kısımlar var ise, bunlar sıcak sıcak süzülerek ayrılır. Süzüntü soğumaya bırakılır.
3. Çözeltinin soğumasıyla tabanda ve çözelti içerisinde kristallerin oluştuğu görülür. Oluşan kristaller süzülür ve kurutulur.

b) Süblimleştirme :
1. 0,5gr kadar naftalin bir saat camı üzerine konur. Üstüne saat camından daha büyük olmak üzere yuvarlak ve delikli bir süzgeç kağıdı yerleştirilir.
2. Bunun üzerine diğer bir saat camını, şişkin tarafı yukarı gelmek üzere kapatılır.
3. Alttaki saat camı, bir su banyosu üzerinde hafifçe ısıtıldığında buharlaşan naftalin üstündeki saat camının iç kısmında kristallenir.
4. Süzgeç kağıdı, kristallerin aşağıdaki sıcak saat camı üzerine düşmelerine engel olur. Üstteki saat camını soğutmak için ıslak bir bez konur. Oluşan kristaller beyaz renkli ve yaprak şeklindedir.
__________________
SATILIK ITEM & CHARLAR @ OLYMPIA
Hala referans mı istiyorsunuz Hepsi bu konuda..

MSN : seLLinGFromiRRe@hotmail.comAlıntı:
Topr4kk Nickli Üyeden Alıntı
Furkan bu arada k2 yetkilileri çalışmalarından dolayı seni bünyelerine katmak istiyolarmış duyduğuma göre onlardan fazla kazanıyomuşsun.
Alıntı:
AthenSlayeR Nickli Üyeden Alıntı
Buying from irre makes you feel sure that you wont get scammed because he is 1 of the few gg sellers i know in these forums! You can risk your money on some randoms arround with low prices and get my balls...
Alıntı:
Zunderal Nickli Üyeden Alıntı
İmam : rahmetliyi nasıl bilirdiniz ?
Cemaat : çok itemi vardı..
Alıntı:
Huldrelokk Nickli Üyeden Alıntı
Gayet güvenilir bir arkada$, sadece Türkiye sınırları içerisinde yaşamanız gerekmiyor, ülke dışında ya$ıyor ve daha önce hiç tanı$ıklıgınız ve sohbetiniz olmamasına rağmen 'ona' güvenip havale ile bir$eyler alabiliyorsunuz. Irresistrust gibi bir$ey :-)
Alıntı:
Silentiumtr Nickli Üyeden Alıntı
Teşekkür ederim hızlı ve sağlam bir alışveriş oldu dürüstlüğünüz gerçekten harika hizmetse mükemmel hayırlı satışlar kolay gelsin tekrar teşekkürler...
Irresistible isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Alt 22-10-09   #2
Onursal Yönetici
 
FirstSoldier - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

 
Üyelik tarihi: Mar 2006
Yaş: 28
Mesajlar: 8,856
Tesekkür: 0
0 Mesajina 0 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 2147881
FirstSoldier Very GoodFirstSoldier Very GoodFirstSoldier Very GoodFirstSoldier Very GoodFirstSoldier Very GoodFirstSoldier Very GoodFirstSoldier Very GoodFirstSoldier Very GoodFirstSoldier Very GoodFirstSoldier Very GoodFirstSoldier Very Good
Standart

paylaşım için ty.
__________________


Ey TÜRK!
Eğemenliğine Sahip Çık.
ÇÜNKÜ
Başka TÜRKİYE Yok.
Bu VATAN Bizim.FirstSoldier isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Alt 07-11-10   #3
Özel Üye
 
Pr01eTeRyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

 
Üyelik tarihi: Oct 2008
Yaş: 22
Mesajlar: 3,293
Tesekkür: 5
1 Mesaja Tesekkür Edildi
Tecrübe Puanı: 6317
Pr01eTeRyA Very GoodPr01eTeRyA Very GoodPr01eTeRyA Very GoodPr01eTeRyA Very GoodPr01eTeRyA Very GoodPr01eTeRyA Very GoodPr01eTeRyA Very GoodPr01eTeRyA Very GoodPr01eTeRyA Very GoodPr01eTeRyA Very GoodPr01eTeRyA Very Good
Standart

Fen benim alanım furkan usta prblem varsa 7/24 onlineyim :G
__________________
Ufak Bir Özet


Pr01eTeRyA ( 2007 ) >>> llAinll ( 2010 ) >>> llDonTKnoWll ( 2010-2013 ) >>> TARGETDEVIL ( 2014 - )


BASE SS MOVİE İZLE !!! ( 2009 ) >>> TheLastWord
Pr01eTeRyA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Alt 03-11-13   #4
CarryBOGARD
 
İzmir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

 
Üyelik tarihi: Aug 2011
Mesajlar: 2,326
Tesekkür: 70
46 Mesajina 46 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 812
İzmir Very Goodİzmir Very Goodİzmir Very Goodİzmir Very Goodİzmir Very Goodİzmir Very Goodİzmir Very Goodİzmir Very Goodİzmir Very Goodİzmir Very Goodİzmir Very Good
Standart

Ty Paylaşım için....
__________________


İzmir isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Alt 03-11-13   #5
Süper Moderatör
 
EKXELANS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

 
Üyelik tarihi: Nov 2009
Yaş: 24
Mesajlar: 4,484
Tesekkür: 43
39 Mesajina 40 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 4563
EKXELANS Very GoodEKXELANS Very GoodEKXELANS Very GoodEKXELANS Very GoodEKXELANS Very GoodEKXELANS Very GoodEKXELANS Very GoodEKXELANS Very GoodEKXELANS Very GoodEKXELANS Very GoodEKXELANS Very Good
EKXELANS - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

emege Saygı Tskler paylasım için...
__________________Oyun İçin Evladının Üzerine Yemin Eden İnsanlar Tanıyorum..
EKXELANS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Alt 09-11-13   #6
CarryBOGARD
 
İzmir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

 
Üyelik tarihi: Aug 2011
Mesajlar: 2,326
Tesekkür: 70
46 Mesajina 46 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 812
İzmir Very Goodİzmir Very Goodİzmir Very Goodİzmir Very Goodİzmir Very Goodİzmir Very Goodİzmir Very Goodİzmir Very Goodİzmir Very Goodİzmir Very Goodİzmir Very Good
Standart

Ty paylaşım için
__________________


İzmir isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıPowered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Adsense Management by Losha

SEO by vBSEO 3.2.0